Balvu novadā 1. un 2. martā atzīmēs Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās dienu

2022.gadā pirmo reizi Latvijas vēsturē tika atzīmēta Nacionālo partizānu bruņotās pretestības atceres diena. Arī šogad, 1. un 2. martā, Balvu novada pašvaldība organizē vairākus pasākumus, lai akcentētu šīs dienas nozīmību Latvijas vēsturē.

Muzejpedagoģiskā programma “Vēsturi radām mēs paši II” Stompaku nometnes vietā, 1.martā aicinās vecāko klašu skolēnus un jaunsargus. Programma izstrādāta, sadarbojoties Viļakas muzejam un privātekspozīcijai “Abrenes istabas”, lai sniegtu jauniešiem iespēju unikālā veidā iepazīt sava novada vēsturi caur dažādiem uzdevumiem. Pieteikšanās: vilakasmuzejs@balvi.lv, tālrunis informācijai: 28386859.

Savukārt, 2.marts, Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres diena, sāksies ar ziedu nolikšanu pie pieminekļa Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem Balvos, pēc tam sekos Latvijas Republikas Zemessardzes 30.gadadienai veltītās ceļojošās izstādes atklāšana. Izstāde atspoguļo Zemessardzes attīstības gaitu no tās dibināšanas pirmsākumiem 1991. gada 23.augustā līdz pat mūsdienām, ietverot gan informāciju par ekipējuma, bruņojuma, formas tērpu izmaiņām laika gaitā, gan Zemessardzes uzdevumiem un struktūru.

Sestdien, dienas otrajā pusē, pieminot un godinot nacionālos partizānus, viņu patriotismu un cīņas sparu, Stompaku nometnes teritorijā Balvu novada Susāju pagastā norisināsies piemiņas pasākums. Uz pasākumu iedzīvotājiem būs iespējams doties ar autobusiem. Plkst. 12:00 viens autobuss izies no stāvlaukuma pie Balvu Kultūras un atpūtas centra,  otrs – no Viļakas pilsētas pārvaldes. Tālrunis saziņai – 28301540.

Balvu novada muzejā 1. – 2. martā būs apskatāma virtuālā izstāde “Nacionālo partizānu darbība Abrenes (Viļakas) apriņķī”.

Par Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienu ir noteikts 2. marts, jo 1945. gadā 2. martā Viļakas (bijušā Abrenes) apriņķa Stompaku purva salās notika lielākā kauja Latvijas nacionālo partizānu kara vēsturē. Toreiz ap 350 Latgales mežabrāļu izcīnīja smagu kauju ar uzbrūkošā čekas karaspēka skaitlisko pārspēku, paliekot nesakauti un organizēti atkāpjoties, izvairījās no draudošā aplenkuma un papildu zaudējumiem.

Dabas liegums “Stompaku purvi” ir unikāla teritorija ar dabas bagātībām un kultūrvēsturisko mantojumu. Purva austrumu daļas salās 2. Pasaules kara laikā bija ierīkota partizānu apmetne, kura bija lielākā Baltijā un Ziemeļeiropā. Tajā bija 24 bunkuri un vairākas virszemes būves. Uz Nacionālo partizānu mītnēm dabas liegumā “Stompaku purvi” ved marķēta taka, ir atjaunoti trīs bunkuri – baznīcas bunkurs, nometnes štāba un štāba apsardzes bunkurs. Šo bunkuru bedres izraktas tieši tur, kur 40. gadu vidū tie reāli atradās, veikti arī arheoloģiskie izrakumi un pētījumi. Arheoloģiskajos izrakumos atrastie priekšmeti būs apskatāmi Viļakas muzejā.