Viļakas muzejs

Muzeji un privātkolekcijas

Viļakas muzejs atrodas pilsētas kultūrvēsturei nozīmīgā 1913. gadā celtajā katoļu draudzes mājā, kas tautā, savas nozīmības dēļ, dēvēta par ”Gaismas zāli” un bijušajā kapucīnu mūku klostera ēkā. Muzejā atspoguļota Viļakas pilsētas un tās tuvākās apkārtnes vēsture no 13.gs. līdz mūsdienām – nozīmīgākie notikumi, izcilākās personības un laikmeta liecības. Muzejā skatāmi novadam raksturīgie etnogrāfiskie materiāli: darba rīki, vietējo podnieku darinājumi, mājaustās tekstilijas utt., kas dod ieskatu kādreizējā Viļakas novada ļaužu ikdienā.

Bijušajā klostera ēkā var apskatīt mākslas izstādes un novadnieka “Ed. Spravnika Latvijas putnu olu kolekciju”. Novadnieks Edvards Spravniks bija pazīstams ornitologs. Viņa savāktā Latvijas putnu olu kolekcija ir viena no vērtīgākajām dabas kolekcijām Latvijā. Putnu olas sācis vākt 1928.gadā un pēdējās olas pievienotas 1941.gadā. Ilgu laiku no 1974.gada – 2014.gada augustam putnu olu kolekcija atradās latviešu centrā Toronto. 2014.gada nogalē Velta Spravniks ar ģimeni olu kolekciju uzdāvinājusi E. Spravnika dzimtā – Viļakas novada muzejam. Izstādē var apskatīt 636 putnu olas no 130 Latvijas un eksotisko putnu sugām.
”Baltā istaba” uzzināsiet par novada kristīgo draudžu – katoļu, pareizticīgo un luterāņu – vēsturi. Katoļu bīskapiem Kazimiram Duļbinskim un Valerianam Zondakam veltītajā piemiņas istabā aplūkojami garīdznieku amata piederumi un personīgās lietas.
Muzeja ekspozīcijas zālē „Viļakas vēsture laikmeta griežos”, iespējams apskatīt naudas kolekciju, kas attiecās uz laika posmu no 18.gs – 2013.gadam. Nozīmīga muzejā ir Jāņa Laicāna filumēnijas kolekcija, kurā ir vairāk kā 1500 sērkociņu kastīšu etiķetes no Padomju Savienības u.c. zemēm.
“Viļakas novada skolu vēsture”, kur var iegūt informāciju par aptuveni 35 kādreiz esošajām un pastāvošām skolām Viļakas apkārtnē.
Muzejs piedāvā dažādas muzejpedagoģiskās programmas un gida pakalpojumus Viļakā un tuvākajā apkārtnē.

Muzejā iespējams iegādāties suvenīrus ar Viļakas simboliem.
Ieejas biļete:
pieaugušajiem 2 EUR; pensionāriem, bērniem 1 EUR; ģimenes biļete (2 pieaugušie+bērni) 4 EUR; ar Goda ģimenes apliecību (3+ ģimenes karte) pieaugušajiem 1 EUR, bērniem 0,50 EUR.
Muzeja bezmaksas apmeklējums cilvēkiem ar invaliditāti, Balvu novada bērniem, bērniem līdz 7 gadu vecumam, Balvu novada pašvaldības delegācijām, ICOM biedriem.

Adrese

Balvu iela 13, Viļaka, Balvu nov., LV-4583
Braukt

Tiešsaistē

Darba laiks

1.06.-30.10.2024. P-O: slēgts, T: 9:00-18:00, C-Pk: 9:00-17:00, S: 9:00-16:00, Sv: slēgts