Vienīgā kultūrtelpa Latgalē svinēs pirmo piecgadi

Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā šobrīd ir iekļautas sešas kultūrtelpas. Vienīgā kultūrtelpa Latgalē – Upītes kultūrtelpa – šogad svinēs piecgadi kopš iekļaušanas sarakstā un tādēļ ceturto reizi aicina uz kultūrtelpas darītāju un atbalstītāju godināšanas svētkiem “Gūdi”. Svētki notiks 2. decembrī plkst. 19.00 šogad pēc renovācijas atklātajā Nemateriālās kultūras mantojuma centrā “Upīte” Balvu novadā.

Pirmo reizi nemateriālās kultūras mantojuma svētki “Gūdi” notika 2019. gadā, atzīmējot pirmā gada jubileju kopš Upītes kultūrtelpas iekļaušanas NKM sarakstā. “Gūdi” ir pasākums, kurā tiek teikts paldies Upītes kultūrtelpas kopējiem, popularziētājiem, atbalstītājiem un līdzjutējiem, kas palīdz bagātināt un attīstīt kultūrtelpu, kā arī veicināt tās atpazīstamību. Šogad pateicības pasākums notiks ceturto reizi. Tajā tiks svinēta arī pašas kultūrtelpas piecgade.

“Gūdi” allaž ir jaunu sadarbības projektu piepildīts notikums. Pirmajā gadā folkloras kopa “Upīte” sadarbojās ar orķestri, otrajā gadā ar džeza mūziķiem, trešajā – kokļu mūziku, bet šogad gaidāma sadarbība elektroniskās mūzikas noskaņās ar dziedātāju un komponisti Eviju Vēberi. Tāpat pasākumā paredzēta grupas “Unknown Artist” un projekta “Naktenīks i Reiti” uzstāšanās. Notikumu vadīs grupas “Unknown Artist” dalībnieks Arnis Bukšs, bet pēc svinīgās daļas plānota balle ar grupu “Dabasu Durovys”. Katru gadu pasākumiem tiek izvēlēts arī tematiskais motīvs. Šogad “Gūdu” tēma būs mamma.

Vēl līdz 20. novembrim ikviens var pieteikt pretendentus šī gada godināšanai nemateriālās kultūras mantojuma svētkos “Gūdi” kādā no rīkotāju piedāvātajām astoņām nominācijām. Tāpat interesenti var piedāvāt arī savu nominācijas variantu. Pretendentu pieteikuma anketa aizpildāma TE.

Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” direktors Andris Slišāns piebilst, ka ir ne tikai svarīgi aktīvi darboties kopienas attīstības un izaugsmes jomā, bet arī prast pateikties katram aktīvajam cilvēkam, kas iesaistās kultūrtelpas darbībā un tās atbalstā. Andra Slišāna stāstu par to, kā šajos gados Upītes kultūrtelpai ir gājis un kādus padomus varētu sniegt mudinot nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam pieteikties citus interesentus Latgalē, varēs dzirdēt 23. novembrī Preiļos paredzētajā semināru cikla “SPĀKA LAB” pasākumā.

Latvijas Nacionālā kultūras centra direktore Signe Pujāte saka: “Upītes kultūrtelpā mīt darbīgi, optimisma pilni un mērķtiecīgi ļaudis, kas izcilā novadnieka Antona Slišāna pēcteču vadībā ļauj kultūrtelpai attīstīties, uzplaukt un kļūt par paraugu gan Latvijā, gan ārpus tās robežām. Mums ir ko mācīties no aktīvās kopienas un mums tā jāatbalsta centienos uzturēt dzīvu un nodot tālāk savu mantojumu.”

Lai piedalītos Nemateriālās kultūras mantojuma svētkos “Gūdi”, ikviens interesents aicināts pieteikties līdz 30. novembrim. Kungi aicināti ģērbties uzvalkos, bet dāmas vakarkleitās. Pateicības pasākuma daļa ir bezmaksas, bet ieejas maksa balle būs 5,00 €. “Gūdus” rīko nemateriālās kultūras mantojuma centrs “Upīte”, bet pasākumu atbalsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs un Latvijas Republikas Kultūras ministrija.