Baltinava- pāris klikšķu attālumā!

Apstākļos, kad ierobežojumi krietni mainījuši dzīvi, ceļošana un kultūras mantojuma iepazīšana pašu acīm ir stipri apgrūtināta. Ir nepieciešami mūsdienīgi tehnoloģiski rīki, ar kuru palīdzību ceļot kā klātienē, tā neklātienē, kad ierobežojumi un iespējas to neatļauj, un, ja ceļā esot, operatīvi uzzināt vērtīgu informāciju, kas pasniegta uzrunājošā, neoficiālā, bet informatīvi bagātā un emocionālā veidā. Izzinoši interaktīvā mobilā lietotne Baltinavas novada apceļošanai ir lieliska kultūrvēsturiskā mantojuma iepazīšanas iespēja – dinamiska ceļa karte ar zoom jeb pietuvināšanas rīku, lai redzētu svarīgas detaļas.

Ar mobilo aplikāciju “Baltinava ZOOM” ikvienam viedtālruņa lietotājam pieejams mobils rīks jeb ceļa karte, ar kura palīdzību iespējams iepazīt Baltinavas vēsturiskos un tūrisma objektus, saturīgi un aizraujoši pavadot laiku. Lietotnes papildu vērtība – plaši pieejami cilvēkstāsti, kas ļauj vēsturi un kultūru iepazīt caur reāliem notikumiem un personāžiem. Baltinavas pagasta karte aplikācijā pietuvināma līdz atsevišķai ēkai vai objektam, norādot tā nosaukumu, ģeogrāfisko adresi un gps koordinātes. Uzklikšķinot uz nosaukuma, atveras informatīvais lauks un bilžu galerija ar kopskatu un detaļām, reizēm arī vēsturiskiem fotoattēliem. Tos ritinot, klikšķinot un šķirot, rodas sīkāks priekšstats par objektu. Praktiski katram objektam informatīvajā laukā iekļauts ne vien tā raksturojums, bet arī ar tā vēsturi, mūsdienām vai raksturu saistīts stāsts. No katra objekta pietuvinātā atvēruma iespējams atkal viegli atgriezties kopējā kartē, tā plānojot turpmāko ceļu, lietotni izmantojot kā reālu ceļa karti.

Lietojot aplikāciju uzzināsiet par masu mītiņu, kurā abrenieši Kārlim Ulmanim pierādīja, ka viņi nav krievi; par kolhozu dibināšanas laiku, kad bija jāatdod viss īpašums un pateicībā no valsts pretī jāsaņem atļauja visai saimei dzīvot vienā pašu celtās mājas istabā, jo citās jau saimniekoja iebraucēji no Krievijas; par baltinavieti, kurš, II pasaules karā emigrējis uz ASV, sirmos gados trenējās braukt ar divriteni, jo zināja, ka padomijā neļaus atklāti apciemot dzimto ciemu, šis vīrs bija nolēmis līdz senču mājām paslepšus aizmīties ar velosipēdu; par māsām Rancānēm, kuras “Tautumeitu” sastāvā un ne tikai ir ļoti populāras un godājamas mūziķu dinastijas jaunākās atvases; par literātu Dāvidu Bezmozgi; par olimpisko čempionu Arvi Vilkasti…

Balvu novada Baltinavas pagasta pārvalde 2021. gada izskaņā realizēja (Baltinavas novada domes iesākto) Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammā “KultūrELPA” projektu “Izzinošas mobilās lietotnes BALTINAVA ZOOM izstrāde Baltinavas novada kultūrvēsturiskā mantojuma aktīvai iepazīšanai”. Projekta mērķis: Izveidot viegli lietojamu, uzskatāmu, mobilu un mūsdienīgi aizraujošu mobilo lietotni, ar kuras palīdzību, pietuvinot karti, klikšķinot uz objektiem, šķirstot un verot attēlus, informatīvos teksta laukus, video un audio fragmentus, būtu iespējams:

1) izzināt Baltinavas novadu neklātienē (īpaši svarīgi pandēmijas laikā),

2) radīt interesi par Baltinavu, lai novadu apceļotu un visu skatītu un baudītu ar savām maņām.

Projekta kopējās izmaksas: 8393,77 EUR, no kurām 8000 EUR ir VKKF finansējums, 393,77 EUR Balvu novada pašvaldības finansējums.

Projekta idejas un tekstu autore, dramaturģe, spēlfilmu scenāriste Ligita Lukstraupe 2020. gada jūnijā, kopā ar LTV filmēšanas grupu, ieradās Baltinavā, uzņemot dokumentālās filmas “MIERS. ROBEŽA. TILTS.” masu skatus. Piedzīvotais laiks Baltinavā – vēsturiskās ēkas un to stāsti, vietējie cilvēki- iedvesmoja Ligitu Lukstraupi pastāstīt par Baltinavu un tās vēsturi visai Latvijai.

Aplikāciju BALTINAVA ZOOM iespējams lejupielādēt:
Android versija: play.google.com/store/apps/details?id=com.wayapp.baltinava_zoom_android

iOS versija: apps.apple.com/tt/app/baltinava-zoom/id1602245549