„Linu ceļš” ir jauns kultūrvēsturiskā tūrisma piedāvājums Ziemeļlatgalē – austrumu pierobežā no vasaras līdz rudenim, aicinot ciemos uz Balvu novadu – izzināt, atklāt, apgūt, sajust, nogaršot visu par un ap liniem un ieklausīties vietējo saimnieku stāstos.
Kāpēc tieši “Linu ceļš”?
Šis kultūrvēsturiskais tūrisma piedāvājums domāts visiem, kas novērtē tradīcijas un vēlas izzināt izzūdošā amata prasmes, kam ir svarīga izejvielu un pārtikas izcelsme, un visiem, kas vēlas atklāt kulinārās tradīcijas un iemācīties ko jaunu.
„Linu ceļa” dalībnieki ir vietas ar senu stāstu par linu audzēšanu, apstrādi, tirdzniecību līdz mūsdienīgai saimniekošanai, uzsākot linu audzēšanu. Tās ir vietas, kurās uztur tradīcijas, kurās atgriezties pagātnē un nobaudīt gardus ēdienus mūsdienīgā veidā.
Jau izsenis Viļaka ir bijis lielākais linu centrs tuvākajā apkārtnē – Ziemeļlatgalē.
19.gs uz Viļaku nodot linus veda pat no Ostravas apriņķa. No Viļakas uz Rīgu pārvadāja milzīgus zirgu vezumus ar liniem. Vēlāk jau 20.gs. sākumā linu piegāde uz Viļaku apsīka, jo parādījās dzelzceļš un izveidojās jauni linu pieņemšanas punkti. Pēc 2. Pasaules kara, 1946. gadā, Viļakā bijušajā muižas kompleksā sāka darboties linu fabrika, kura strādāja līdz 20.gs. 90-tajiem gadiem. Vietējiem zemniekiem bija linu kvotas – noteikts daudzums cik lini jāizaudzē un jānodod. Arī netālais ciems – Tepenīca- ir bijis izteiks linkopības ciems, kas pat savā nosaukumā iever linu apstrādes procesu.
Ko sagaidīt un piedzīvot?
„Linu ceļā” kopumā var viesoties astoņās aizraujošās vietās – muzejos, pie linu audzētājiem, pie seno amatu pratējiem – tekstilmāksliniekiem un kolekcionāriem, pie linsēklu maizītes cepējiem, kā arī Latgales kulinārā mantojuma pratējiem, kas gatavo pēc mūsdienīgām receptēm. Saimnieki gan rāda linu apstrādes procesu, gan to kā top maize un dažādi ēdieni, gan arī piedāvā gatavošanas meistarklases un degustācijas, stāsta par senajām linu audzēšanas un apstrādes tradīcijām, kā arī dod iespēju izmēģināt senos amatus un lustīgi pavadīt laiku kopā ar kādu no vietējām folkloras kopām. Linu ceļa maršrutu iesakām plānot vienai vai divām dienām.
Kā doties „Linu ceļā”?
Pirms plānojat un dodaties “Linu ceļa” izzināšanā, ielūkojieties brošūrā “Linu ceļš” PDF formātā. Brošūra „Linu ceļš Ziemeļlatgalē” sniedz īsu izklāstu par interesantiem faktiem, linu pielietojumu un iepazīstina ar 8 “Linu ceļa” tūrisma objektiem. Par katru objektu atradīsiet īsu aprakstu un tūrisma piedāvājumu, un katrai saimniecībai norādīta kontaktinformācija, kur jāzvana, lai pieteiktu apmeklējumu!
Brošūra drukātā formātā pieejama tūrisma informācijas centrā Balvos.
Lejupielādēt PDF